Podcast Generator - en to fr translation catalogue (302 entries)

en:  making a donation
fr: faire un don

en: (Auto Indexing)
fr: (Indexation automatique)

en: (HTML tags accepted)
fr: (tags HTML acceptés)

en: (it will be ignored)
fr: (sera ignoré)

en: (this is good)
fr: (C'est parfait)

en: , an open source podcast publishing solution
fr: , une solution open source de publication de podcast.

en: - If you need to upload larger files you can use the
fr: - Si vous avez besoin de déposer un fichier très gros, vous pouver utiliser le

en: ...if not, you can set writing permission manually (via FTP, SSH, etc...) and make sure you have the privileges to change folder permissions on your server.
fr: ...si non, vous pouvez configurer les droits d'écriture manuellement (via FTP, SSH, etc...) et vérifier si vous êtes autorisé(e) à changer les permissions sur votre serveur.

en: A little description of your podcast.
fr: Une courte description de votre podcast.

en: Actual Length
fr: Longeur réelle

en: Add
fr: Ajoutez

en: Add / Delete categories
fr: Ajoutez / Effacez des catégories

en: Add a category
fr: Ajoutez une catégorie

en: Add a new category:
fr: Ajoutez une nouvelle catégorie:

en: Adding...
fr: En cours d'ajout...

en: Admin
fr: Administration

en: All
fr: Tous

en: All Episodes
fr: Tous les épisodes

en: All the episodes have been indexed in the feed
fr: Tous les épisodes ont été indexés dans le flux

en: Apr
fr: Avr

en: Aug
fr: Août

en: Author
fr: Auteur

en: Author specified for this episode...
fr: Auteur spécifié pour cette épisode...

en: Author will be IGNORED
fr: L'auteur sera IGNORÉ

en: Author's email address
fr: Addresse email de l'auteur

en: Author's email address not present or not valid
fr: L'addresse email de l'auteur n'est pas présente ou invalide.

en: Author's email address not present or not valid.
fr: Adresse e-mail de l'auteur non présente ou invalide.

en: Author's name
fr: Nom de l'auteur

en: Back
fr: Retour

en: Back to Admin
fr: Retour à l'Administration

en: Back to category management
fr: Retournez à la gestion des catégories

en: By calling periodically Podcast Generator via a cron job, you can check automatically the media folder for new episodes and regenerate the RSS feed.
fr: En appelant périodiquement Podcast Generator par une tâche cron, vous pouvez vérifier automatiquement le dossier des médias pour de nouveaux épisodes et régénérer le flux RSS.

en: Categories
fr: Catégories

en: Categories disabled
fr: Catégories désactivées

en: Categories file already exists...
fr: Le fichier de catégories existe déjà...

en: Categories file doesn't exist or empty...
fr: Le fichier des catégories n'existe pas ou est vide...

en: Category added!
fr: Catégorie ajoutée!

en: Category deleted
fr: Catégorie éffacée

en: Change
fr: Changez

en: Change Podcast Generator Configuration
fr: Changez la configuration de Podcast Generator

en: Change Podcast Generator theme and aspect:
fr: Thèmes et aspect

en: Change Theme
fr: Changez le thème

en: Change iTunes Cover Art
fr: Changez l'image iTunes

en: Change the episode date
fr: Changer la date de l'épisode

en: Change your podcast details
fr: Changez les détails de votre podcast

en: Check for updates
fr: Rechercher des mises à jour

en: Choose a username and a password for the administration area:
fr: Choisissez un identifiant et un mot de passe pour la zone d'administration :

en: Choose among available languages *
fr: Choisir parmi les langues disponibles *

en: Config.php file already exists!
fr: Le fichier config.php existe déjà !

en: Continue
fr: Continuez

en: Copy and paste the URL below (including your unique key):
fr: Copiez et collez l'URL ci-dessous (y compris votre clé unique) :

en: Copy the feed link and paste it into your aggregator
fr: Copiez le lien du flux et collez-le dans votre aggrégateur de flux

en: Copyright Notice
fr: Notice de Copyright

en: Current image:
fr: Image actuelle:

en: Customize your FreeBox
fr: Personnalisez votre Free Box

en: Date and time of the episode have been modified (this might change the order of your episodes in the podcast feed).
fr: La date et l'heure de l'épisode ont été modifiées (cela peut changer l'ordre de l'épisode dans le flux de podcast).

en: Date:
fr: Date :

en: Day
fr: Jour

en: Dec
fr: Déc

en: Delete
fr: Effacez

en: Delete Categories
fr: Effacez les catégories

en: Delete Category
fr: Effacez catégorie

en: Delete Episode
fr: Effacez l'Épisode

en: Delete a category
fr: Effacez une catégorie

en: Delete other episodes
fr: Effacez d'autres épisodes

en: Deleting...
fr: En cours d'effacement...

en: Disable them
fr: Désactivez-les

en: Display Facebook, Twitter and Google+ buttons for each episode.
fr: Afficher les boutons Facebook, Twitter et Google+ pour chaque épisode.

en: Displays Podcast Generator latest news in the main administration page of your podcast.
fr: Afficher les dernières nouvelles concernant Podcast Generator dans la page principale de votre podcast.

en: Do you really want to permanently delete this category?
fr: Voulez-vous vraiment effacer cette catégorie de manière définitive?

en: Do you really want to permanently delete this episode?
fr: Voulez-vous vraiment effacer cet épisode de manière définitive?

en: Does your podcast contain explicit language?
fr: Votre podcast contient-il du contenu réservé aux adultes ?

en: Download
fr: Télécharger

en: Duration:
fr: Durée :

en: Edit / Delete
fr: Modifiez / Effacez

en: Edit / Delete Episodes
fr: Modifier/Supprimer des épisodes

en: Edit or Delete Episode
fr: Modifiez ou Effacez l'Episode

en: Edit other episodes
fr: Editer un autre épisode

en: Edit podcast
fr: Modifiez des podcasts

en: Enable Audio and Video Player?
fr: Activer Audio et Video Player?

en: Enable Audio and Video web player for supported files and browsers.
fr: Activer lecteur web Audio et Vidéo pour les fichiers pris en charge et les navigateurs.

en: Enable Freebox?
fr: Autoriser la FreeBox ?

en: Enable Social Networks Integration?
fr: Intégrer les réseaux sociaux ?

en: Enable categories feature to make thematic lists of your podcasts.
fr: Activer la fonctionnalité des catégories pour créer des listes thématiques de vos podcasts.

en: Enable categories?
fr: Autoriser les catégories ?

en: Enable news display?
fr: Autoriser l'affichage de nouvelles ?

en: Enable strict episode renaming policy?
fr: Autoriser la règle de renommage strict des épisodes ?

en: Episodes
fr: Épisodes

en: Error: It's not possible to get Podcast Generator news feed. News will be automatically disabled.
fr: Erreur: Impossible d'obtenir le flux des nouvelles de Podcast Generator. Les nouvelles vont être automatique déactivées.

en: Error: No file, description or title present
fr: Erreur : pas de fichier, de description ou de titre

en: Error: image NOT sent!
fr: Erreur: image NON envoyée !

en: Execution time (s):
fr: Temps d'exécution (s) :

en: Explicit Podcast?
fr: Podcast explicite ?

en: Explicit content
fr: Contenu Explicite

en: Explicit content?
fr: Contenu cru ?

en: FILE ERROR
fr: Erreur de fichier

en: FTP Feature
fr: Fonctionnalité FTP

en: Failed to open theme file
fr: Echec de l'ouverture du fichier de thème

en: Feb
fr: Févr

en: Feed XML generated!
fr: Flux XML généré!

en: Feed language
fr: Langue du flux

en: Fields marked with * are required.
fr: Les champs marqués par une étoile * sont obligatoires.

en: File
fr: Fichier

en: File Renamed:
fr: Fichier renommé :

en: File sent
fr: Fichier envoyé

en: Filetype:
fr: Type de fichier :

en: Freebox allows you to write freely what you wish, add links or text through a visual editor in the admin section.
fr: La Free Box vous permet d'écrire librement ce que vous voulez, ajouter des lignes ou du texte avec un éditeur de texte dans la section Administration.

en: Freebox text already exists...
fr: Un texte pour la Freebox existe déjà...

en: From the admin area you can customize this box. For instance you can add Widgets and Buttons
fr: Vous pouvez arranger cette boite depuis la zone d'administration. Par exemple, vous pouvez ajouter des Widgets et des boutons

en: GETTEXT extension: installed
fr: Extension GETTEXT : installée

en: GETTEXT extension: not installed (php-gettext will be used)
fr: Extension GETTEXT : non installée (php-gettext sera utilisé)

en: Generate XML feed
fr: Générer le flux XML

en: Get Support
fr: Obtenir un support

en: Go right to your podcast!
fr: Allez directement à votre podcast !

en: Go to episodes archive
fr: Aller à l'archive d'épisodes

en: Go to the homepage
fr: Allez à la page d'accueil

en: Hello
fr: Bonjour

en: Help
fr: Aide

en: Hint: How to create your own theme?
fr: Remarque : Comment créer votre propre thème

en: Hint: You don't need categories?
fr: Conseil: Vous n'avez pas besoin des catégories?

en: Home
fr: Page d'accueil

en: How many episodes indexed in the podcast feeds?
fr: Combien d'épisodes indexés dans le flux du podcast ?

en: How many recent podcasts in the home page?
fr: Combien de podcasts récents sur la page d'accueil ?

en: Howdy! You are just 3 steps away to setup your podcast...
fr: Waou ! Vous êtes juste à 3 étapes de configurer votre podcast...

en: I tried to set writing permissions (chmod 777) to the directories listed above...
fr: J'ai essayé de configurer les droits d'écriture (chmod 777) des dossiers ci-dessus...

en: Image extension not valid. The image extension must end in .jpg or .png
fr: Extension d'image invalide. L'extension d'image doit être .jpg ou .png

en: Images Directory
fr: Dossier des images

en: Installation completed successfully...
fr: Installation complète...

en: Jan
fr: Janv

en: Jul
fr: Juill

en: Jun
fr: Juin

en: Keyword1, Keyword2 (max 12)
fr: Mots-clés1, Mots-clés2 (12 maximum)

en: Listen
fr: Ecouter

en: Log in
fr: Connexion

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Logging in...
fr: Connexion en cours...

en: Long Description
fr: Description détaillée

en: Long Description present
fr: Description longue présente

en: Long description not present (the short description will be used)
fr: Description longue non présente (la description courte sera utilisée)

en: Long description not present; I'll use short description...
fr: Description détaillée non présente ; la description courte sera utilisée...

en: Looking for another language?
fr: Chercher une autre langue ?

en: Looking for manually uploaded podcast into directory:
fr: Recherchez des podcasts manuellement déposés dans le répertoire :

en: Main information
fr: Information principale

en: Main information (required):
fr: Information principale (requise):

en: Main language of your episodes
fr: Langue principale de vos épisodes

en: Manage categories
fr: Ajoutez / Effacez des catégories

en: Manually regenerate RSS feed
fr: Regénérez ce flux XML manuellement

en: Manually regenerate xml feed
fr: Regénérez ce flux XML manuellement

en: Mar
fr: Mars

en: Max upload size set in the script (config.php):
fr: Taille maximum d'upload configurée dans le script (config.php) :

en: Max:
fr: Maximum :

en: Maximum number of selectable category per single episode:
fr: Nombre maximale de catégories sélectionnables pour un épisode :

en: May
fr: Mai

en: Media Directory
fr: Dossier media

en: Month
fr: Mois

en: More
fr: Plus

en: New category:
fr: Nouvelle catégorie:

en: New image:
fr: Nouvelle Image:

en: Next
fr: Suite

en: No
fr: Non

en: No episodes here yet...
fr: Pas d'épisodes ici...

en: No file selected. Please go back and select an image.
fr: Aucun fichier sélectionné. Veuillez revenir en arrière et de choisir une image.

en: No file to delete...
fr: Pas de fichier à supprimer

en: No matter the amount you donate, your contribution will support future development and bug fixes. Thank you!
fr: Peu importe le montant que vous donnez, votre contribution permettra de soutenir le développement, correction de bogues et de futurs correctifs. Merci !

en: No matter the amount, your contribution will support future development and bug fixes. Thank you!
fr: Peu importe le montant, votre contribution permettra de soutenir le développement, la correction de bogues et de futurs correctifs. Merci !

en: No, it's clean
fr: Non, c'est parfait

en: Now checking folders permissions
fr: Vérifications des permissions sur les dossiers

en: Operating System:
fr: Système d'exploitation :

en: Original filename:
fr: Nom de fichier d'origine :

en: PHP Version:
fr: Version PHP :

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password:
fr: Mot de passe :

en: Please delete this file before proceeding with the installation...
fr: Merci de supprimer ce fichier avant de procéder à l'installation...

en: Please type again your password:
fr: Merci d'entrer de nouveau votre mot de passe :

en: Please write a category name...
fr: Veuillez écrire un nom de catégorie...

en: Podcast Archive
fr: Archive des podcasts

en: Podcast Description
fr: Description du Podcast

en: Podcast Episode
fr: Titre du Podscast

en: Podcast Generator Configuration
fr: Configuration de Podcast Generator

en: Podcast Generator Language
fr: Langue de Podcast Generator

en: Podcast Generator News
fr: Nouvelles de Podcast Generator

en: Podcast Generator web page
fr: Page web de Podcast Generator

en: Podcast Subtitle
fr: Sous-titre du podcast

en: Podcast Subtitle or Slogan
fr: Sous-titre du podcast ou slogan

en: Podcast Title
fr: Titre du podcast

en: Podcast cover that will be displayed in the iTunes Store
fr: Image du podcast qui sera affichée dans l'iTunes Store

en: Powered by
fr: Généré avec

en: Processing changes...
fr: Changements en cours...

en: Processing episode...
fr: Construction de l'épisode...

en: Publication Date
fr: Date de publication

en: RSS feed regenerated:
fr: Flux RSS régénéré :

en: Read Documentation
fr: Lire la documentation

en: Regenerating Feed
fr: Regénérez le flux

en: Reload this page
fr: Rechargez cette page

en: Root Directory
fr: Dossier racine

en: Scan finished:
fr: Scan terminé :

en: Searching...
fr: Recherche en cours...

en: See documentation
fr: Consultez la documentation

en: Select YES if this episode contains explicit language or adult content
fr: Sélectionnez "Oui" si cet épisode contient du langage explicite ou du contenu pour adultes

en: Select YES if this episode contains explicit language or adult content.
fr: Choisissez OUI si cet épisode contient du language cru ou du contenu réservé aux adultes.

en: Select a category:
fr: Choisissez une catégorie :

en: Select date format
fr: Choisissez le format de la date

en: Select or change iTunes Categories
fr: Sélectionnez ou changez les catégories iTunes

en: Select or change iTunes Categories (iTunes Store)
fr: Sélectionnez ou changez les catégories iTunes

en: Select up to 3 categories for your episode...
fr: Choisissez jusqu'à 3 catégories pour votre épisode...

en: Send
fr: Envoyez

en: Sep
fr: Sept

en: Setting writing permission to
fr: Configurez les droits d'écriture à

en: Setting...
fr: Configuration en cours...

en: Setup
fr: Configuration

en: Short Description
fr: Description courte

en: Size:
fr: Taille :

en: Start now...
fr: Démarrez maintenant...

en: Step
fr: Étape

en: Submit your podcast to the iTunes Store
fr: Soumettez votre podcast à l'iTunes Music Store

en: Subscribe to this podcast with iTunes
fr: Abonnez-vous à ce podcast avec iTunes

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: The category doesn't exist...
fr: La catégorie n'existe pas...

en: The category you are trying to add already exists...
fr: La catégorie que vous souhaitez ajouter existe déjà...

en: The episode date has been set to future. This episode won't show up till then.
fr: La date de l'épisode a été réglé avant la date du jour. Cet épisode ne sera pas affiché jusque-là.

en: The episodes of your podcast are automatically sorted by date. Changing the date of this episode will change its order in the podcast feed. If you specify a date in future, your episode won't be shown till then.
fr: Les épisodes de votre podcast sont automatiquement triées par date. Une modification de la date de cet épisode va changer son ordre dans l'affichage du podcast. Si vous spécifiez une date à l'avenir, votre épisode ne sera pas montré jusque-là.

en: The form below reports the current time and date of the server. If you specify a date in future, your episode won't be shown till then.
fr: Le formulaire ci-dessous indique la date et l'heure du serveur actuel. Si vous spécifiez une date à l'avenir, votre épisode ne sera pas montré jusque-là.

en: The information has been successfully sent.
fr: L'information a été envoyée avec succès.

en: The podcast description is too long and will be ignored.
fr: La description du podcast est trop longue et sera ignorée.

en: The uploaded episode files will be automatically renamed using just alphanumeric characters and the current date.
fr: Les fichiers uploadés seront renommés avec uniquement des caractères alphanumériques et la date actuelle.

en: Theme Selection
fr: Choisissez un thème

en: Theme changed!
fr: Thème changé !

en: Themes and aspect
fr: Thèmes et aspect

en: These information will be used both in this website and in the resulting RSS feed
fr: Cette information sera utilisée sur ce site et dans le flux RSS résultant.

en: This feature is enabled.
fr: Cette fonctionnalité est activée.

en: This is FREEBOX
fr: Ceci est la FREEBOX

en: This is possibly the first time you have entered this page: you haven't changed your podcast details yet. You are reccommended to provide a podcast title, description, etc... Try a different theme!
fr: C'est probablement la première fois que vous entrez sur cette page : vous n'avez pas encore changé les détails de votre podcast. Nous vous recommandons de spécifier un titre de podcast, une description,  etc... Essayez un autre thème !

en: Time:
fr: Durée :

en: Title
fr: Titre

en: Try another theme...
fr: Essayez un autre thème...

en: Try to set writing permission:
fr: Essayez de configurer :

en: Uncategorized
fr: Catégorie non définie

en: Update Episode
fr: Mettre à jour l'épisode

en: Updating
fr: Mise à jour en cours

en: Upload Episode
fr: Mettre à jour l'épisode

en: Upload Failed
fr: Échec de dépôt du fichier

en: Upload New Episode
fr: Déposez un nouvel épisode

en: Upload Podcast
fr: Déposez le podcast

en: Upload another episode
fr: Déposer un autre épisode

en: Uploading...
fr: Chargement...

en: Use cron to auto index episodes
fr: Utiliser une tâche cron pour indexer automatiquement les épisodes

en: Useful information for debugging:
fr: Information utile pour le debug :

en: User
fr: Utilisateur

en: Username
fr: Identifiant

en: Username or password not valid. Please try again...
fr: Nom d'utilisateur ou mot de passe invalide. Veuillez essayer de nouveau...

en: Validate this feed with w3c validation service
fr: Validez ce flux avec un service de validation w3c

en: Visit the documentation for more information on how to setup a cron job
fr: Consulter la documentation pour plus d'informations sur la façon de configurer une tâche cron

en: Watch
fr: Visionner

en: Welcome
fr: Bienvenue

en: YES, I am sure
fr: Oui, je suis sûr(e)

en: Year
fr: Année

en: Yes
fr: Oui

en: Yes! Directories have the correct writing permissions
fr: Yes ! Les dossiers ont des droits d'écriture corrects

en: You are already using this theme
fr: Vous utilisez déjà ce thème

en: You can limit the feed to the last episodes
fr: Vous pouvez limiter le flux aux derniers épisodes.

en: You can now proceed to the last step of Podcast Generator Installation...
fr: Vous pouvez maintenant procéder à la dernière étape d'installation de Podcast Generator...

en: You can optionally disable the freebox if you don't need it.
fr: Vous pouvez désactiver la freebox si vous vous n'en avez pas besoin.

en: You can replace the current image with a new one. To be eligible for featuring on iTunes Store, a podcast must have 1400 x 1400 pixel cover art in JPG or PNG.
fr: Vous pouvez remplacer l'image courante avec une nouvelle image. D'après les spécifications iTunes, le podcast doit avoir une image JPG ou PNG de 1400 x 1400 pixel.

en: You can specify a different author for this episode, otherwise the default author will be the podcast owner
fr: vous pouvez spécifier un auteur différent pour cette épisode, sinon, l'auteur par défaut sera l'auteur du podcast.

en: You didn't assign writing permission to the media folder and the uploaded file can't be saved on the server.
fr: Vous n'avez pas autorisé l'écriture dans le dossier media, le fichier ne peut pas être déposé sur le serveur.

en: You didn't enter a password or the two passwords do not correspond; please go back and type your password again...
fr: Vous n'avez pas entré de mot de passe ou les deux mots de passe ne sont pas identiques ; merci d'entrer de nouveau un mot de passe...

en: You didn't enter the username...
fr: Vous n'avez pas entré d'identifiant...

en: You submitted more than 12 keywords for iTunes...
fr: Vous avez soumis plus de 12 mots clés pour iTunes...

en: Your browser does not support the audio player
fr: Votre navigateur ne supporte pas le lecteur audio

en: Your browser does not support the video player
fr: Votre navigateur ne supporte pas le lecteur vidéo

en: Your copyright notice
fr: Votre mention copyright

en: Your file is bigger than upload max filesize on your server.
fr: La taille de votre fichier est plus importante que la valeur configurée sur votre serveur (upload max filesize)

en: Your freebox has been updated!
fr: Votre FreeBox a été mise à jour!

en: Your podcast details
fr: Détails de votre podcast

en: Your server configuration
fr: La configuration de votre serveur

en: Your server configuration allows you to upload files up to
fr: La configuration de votre serveur autorise le dépôt de fichier de

en: and see if you can proceed with the installation of the script.
fr: et je vois si je peux poursuivre l'installation.

en: characters
fr: caractères

en: characters left
fr: caractères restant.

en: episode(s) in the feed
fr: épisode(s) dans le flux

en: episodes
fr: épisodes

en: feed
fr: flux

en: feed:
fr: flux :

en: has been deleted
fr: a été effacé

en: iTunes Categories successfully changed...
fr: Les catégories iTunes ont été changées avec succès...

en: iTunes Category 1
fr: Catégorie iTunes 1

en: iTunes Category 2
fr: Catégorie iTunes 2

en: iTunes Category 3
fr: Catégorie iTunes 3

en: iTunes Keywords
fr: Mots-clés iTunes

en: iTunes Keywords:
fr: Mots-clés iTunes :

en: iTunes Store Settings
fr: Réglages iTunes Store

en: iTunes categories
fr: Catégories iTunes

en: iTunes cover art
fr: Image iTunes

en: iTunes cover art replaced successfully.
fr: Image iTunes remplacée avec succès.

en: iTunes image
fr: Image iTunes

en: if you like Podcast Generator please consider
fr: si vous aimez Podcast Generator veuillez envisager de

en: is NOT writable
fr: n'est PAS inscriptible

en: is empty... (it will be ignored)
fr: est vide... (il sera ignoré)

en: is not a supported extension or your filename contains forbidden characters.
fr: n'est pas une extension supportée ou votre nom de fichier contient des caractères non autorisés.

en: is writable
fr: est inscriptible

en: new episode(s) added.
fr: nouvel/nouveaux épisode(s) ajouté(s).

en: new episodes added
fr: nouveaux épisodes ajoutés
