Podcast Generator - en to ja_JP translation catalogue (305 entries)

en:  making a donation
ja_JP: 寄付をお考えください

en: (Auto Indexing)
ja_JP: (自動インデックス化)

en: (HTML tags accepted)
ja_JP: (HTMLタグ使用可)

en: (it will be ignored)
ja_JP: (無視されます)

en: (this is good)
ja_JP: (これはよいです)

en: - If you need to upload larger files you can use the
ja_JP: - さらに大きなファイルをアップロードしたい場合:

en: ...if not, you can set writing permission manually (via FTP, SSH, etc...) and make sure you have the privileges to change folder permissions on your server.
ja_JP: ... そうでない場合、書込み権を手動で(FTP、SSHなど経由で)設定でき、サーバー上でフォルダのパーミッションを変更できる権限があることを確認してください。

en: A little description of your podcast.
ja_JP: あなたのPodcastの手短な説明です。

en: Actual Length
ja_JP: 実際の文字数

en: Add
ja_JP: 追加

en: Add / Delete categories
ja_JP: カテゴリを追加/削除する

en: Add a category
ja_JP: カテゴリを追加する

en: Add a new category:
ja_JP: 新しいカテゴリを追加する:

en: Adding...
ja_JP: 追加中 ...

en: All
ja_JP: すべて

en: All Episodes
ja_JP: すべてのエピソード

en: All the episodes have been indexed in the feed
ja_JP: フィード内のすべてのエピソードがインデックスされました

en: Apr
ja_JP: 4月

en: Archive
ja_JP: アーカイブ

en: Aug
ja_JP: 8月

en: Author
ja_JP: 作者

en: Author specified for this episode...
ja_JP: このエピソードに指定された作者の登録 ...

en: Author will be IGNORED
ja_JP: 作者は無視されます

en: Author's email address
ja_JP: 作者のメールアドレス

en: Author's email address not present or not valid
ja_JP: 作者のメールアドレスが入力されていないか、正しくありません

en: Author's email address not present or not valid.
ja_JP: 作者のメールアドレスが入力されていないか、正しくありません。

en: Author's name
ja_JP: 作者名

en: Back
ja_JP: 戻る

en: Back to Admin
ja_JP: Adminに戻る

en: Back to category management
ja_JP: カテゴリ管理に戻る

en: By calling periodically Podcast Generator via a cron job, you can check automatically the media folder for new episodes and regenerate the RSS feed.
ja_JP: Podcast Generatorをcronジョブ経由で定期的に呼び出すことにより、メディアフォルダ内の新しいエピソードを自動的に確認でき、RSSフィードを再生成できます。

en: Categories
ja_JP: カテゴリ

en: Categories disabled
ja_JP: カテゴリが無効にされました

en: Categories file already exists...
ja_JP: カテゴリファイルがすでに存在します ...

en: Categories file doesn't exist or empty...
ja_JP: カテゴリファイルが存在しないか、空です ...

en: Category added!
ja_JP: カテゴリが追加されました!

en: Category deleted
ja_JP: カテゴリが削除されました

en: Change
ja_JP: 変更

en: Change Podcast Generator Configuration
ja_JP: Podcast Generator設定を変更する

en: Change Podcast Generator theme and aspect:
ja_JP: Podcast Generatorテーマおよび外観を変更する:

en: Change Theme
ja_JP: テーマを変更する

en: Change iTunes Cover Art
ja_JP: iTunesアートワークを変更する

en: Change the episode date
ja_JP: エピソードの日付を変更する

en: Change your podcast details
ja_JP: あなたのPodcastの詳細を変更する

en: Check for updates
ja_JP: アップデートを確認する

en: Choose a username and a password for the administration area:
ja_JP: 管理エリア用のユーザ名とパスワードを選択してください:

en: Choose among available languages *
ja_JP: 利用可能な言語を選択してください *

en: Config.php file already exists!
ja_JP: Config.phpファイルはすでに存在します!

en: Continue
ja_JP: 続ける

en: Copy and paste the URL below (including your unique key):
ja_JP: 下記のURLをコピー＆ペーストする (一意のキーを含む):

en: Copy the feed link and paste it into your aggregator
ja_JP: フィードリンクをコピーした後、あなたのアグリゲータにペーストしてください。

en: Copyright Notice
ja_JP: 著作権表示

en: Current image:
ja_JP: 現在のイメージ:

en: Customize your FreeBox
ja_JP: あなたのフリーボックスをカスタマイズする

en: Date and time of the episode have been modified (this might change the order of your episodes in the podcast feed).
ja_JP: エピソードの日付および時間が変更されました (これによりPodcastフィードであなたのエピソードの順序が変更される場合があります)。

en: Date:
ja_JP: 日付:

en: Day
ja_JP: 日

en: Dec
ja_JP: 12月

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Categories
ja_JP: カテゴリを削除する

en: Delete Category
ja_JP: カテゴリを削除

en: Delete Episode
ja_JP: エピソードを削除

en: Delete a category
ja_JP: カテゴリを削除する

en: Delete other episodes
ja_JP: 他のエピソードを削除する

en: Deleting...
ja_JP: 削除中 ...

en: Disable them
ja_JP: 無効にする

en: Display Facebook, Twitter and Google+ buttons for each episode.
ja_JP: 各エピソードにFacebook、TwitterおよびGoogle+のボタンを表示します。

en: Displays Podcast Generator latest news in the main administration page of your podcast.
ja_JP: あなたのPodcastメイン管理ページに最新Podcast Generatorニュースを表示します。

en: Do you really want to permanently delete this category?
ja_JP: 本当にこのカテゴリを完全に削除してもよろしいですか?

en: Do you really want to permanently delete this episode?
ja_JP: 本当にこのエピソードを完全に削除してもよろしいですか?

en: Does your podcast contain explicit language?
ja_JP: あなたのPodcastコンテンツに不適切な言葉が含まれていますか?

en: Download
ja_JP: ダウンロード

en: Duration:
ja_JP: 再生時間:

en: Edit / Delete
ja_JP: 編集/削除

en: Edit / Delete Episodes
ja_JP: Podcastを編集/削除する

en: Edit or Delete Episode
ja_JP: エピソードを編集または削除する

en: Edit other episodes
ja_JP: 他のエピソードを編集する

en: Edit podcast
ja_JP: Podcastを編集する

en: Enable Audio and Video Player?
ja_JP: オーディオおよびビデオプレーヤを有効にしますか?

en: Enable Audio and Video web player for supported files and browsers.
ja_JP: サポートされるファイルおよびブラウザ用のオーディオおよびビデオウェブプレーヤを有効にします。

en: Enable Freebox?
ja_JP: フリーボックスを有効にしますか?

en: Enable Social Networks Integration?
ja_JP: ソーシャルネットワークとの統合を有効にしますか?

en: Enable categories feature to make thematic lists of your podcasts.
ja_JP: カテゴリ機能を有効にすることで、あなたのPodcastを分類表示することができます。

en: Enable categories?
ja_JP: カテゴリを有効にしますか?

en: Enable news display?
ja_JP: ニュース表示を有効にしますか?

en: Enable strict episode renaming policy?
ja_JP: エピソード変名ポリシーを厳密に適用しますか?

en: Episodes
ja_JP: エピソード

en: Error: It's not possible to get Podcast Generator news feed. News will be automatically disabled.
ja_JP: エラー: Podcast Generatorニュースフィードを取得できません。ニュースは自動的に無効にされます。

en: Error: No file, description or title present
ja_JP: エラー: 説明またはタイトルが入力されていません。

en: Error: image NOT sent!
ja_JP: エラー: イメージは送信されませんでした!

en: Execution time (s):
ja_JP: 実行時間(秒):

en: Explicit Podcast?
ja_JP: 不適切なPodcast?

en: Explicit content
ja_JP: 不適切なコンテンツ

en: Explicit content?
ja_JP: 不適切なPodcast?

en: Extras
ja_JP: 補足

en: FILE ERROR
ja_JP: ファイルエラー

en: FTP Feature
ja_JP: FTP機能

en: Failed to open theme file
ja_JP: テーマファイルのオープンに失敗しました

en: Feb
ja_JP: 2月

en: Feed XML generated!
ja_JP: XMLフィードが生成されました。

en: Feed language
ja_JP: フィード言語

en: Fields marked with * are required.
ja_JP: * マークの付いたフィールドは、必須入力フィールドです。

en: File
ja_JP: ファイル

en: File Renamed:
ja_JP: 変更されたファイル名:

en: File sent
ja_JP: ファイルが送信されました

en: Filetype:
ja_JP: ファイルタイプ:

en: FreeBox
ja_JP: フリーボックス

en: Freebox allows you to write freely what you wish, add links or text through a visual editor in the admin section.
ja_JP: フリーボックスでは、Adminセクションのビジュアルエディタを使用して、リンクおよびテキストの追加等、あなたの好きなものを記述することができます。

en: Freebox text already exists...
ja_JP: フリーボックスのテキストはすでに存在します ...

en: From the admin area you can customize this box. For instance you can add Widgets and Buttons
ja_JP: Adminエリアからこのボックスをカスタマイズできます。ウィジェットやボタンなどを追加できます

en: GETTEXT extension: installed
ja_JP: GETTEXT拡張: インストールされています

en: GETTEXT extension: not installed (php-gettext will be used)
ja_JP: GETTEXT拡張: インストールされていません (php-gettextが使用されます)

en: Generate XML feed
ja_JP: XMLフィードの生成

en: Get Support
ja_JP: サポートを受ける

en: Go right to your podcast!
ja_JP: 今すぐあなたのPodcastへ移動します!

en: Go to episodes archive
ja_JP: エピソードアーカイブへ

en: Go to the homepage
ja_JP: ホームページ

en: Hello
ja_JP: こんにちは

en: Help
ja_JP: ヘルプ

en: Hint: How to create your own theme?
ja_JP: ヒント: あなたのテーマを作成するには?

en: Hint: You don't need categories?
ja_JP: ヒント: カテゴリは必要ありませんか?

en: Home
ja_JP: ホーム

en: How many episodes indexed in the podcast feeds?
ja_JP: Podcastフィードに何件のエピソードをインデックスしますか?

en: How many recent podcasts in the home page?
ja_JP: 最近のPodcastページに何件のPodcastを表示しますか?

en: Howdy! You are just 3 steps away to setup your podcast...
ja_JP: こんにちは! あなたのPodcastのセットアップまであと3ステップです ...

en: I tried to set writing permissions (chmod 777) to the directories listed above...
ja_JP: 上記のディレクトリに書込み権(chmod 777)を設定しようとしました ...

en: Image extension not valid. The image extension must end in .jpg or .png
ja_JP: イメージ拡張子が有効ではありません。イメージ拡張子は.jpgまたは.pngで終わる必要があります

en: Images Directory
ja_JP: イメージディレクトリ

en: Installation completed successfully...
ja_JP: インストールは正常に成功しました ...

en: Jan
ja_JP: 1月

en: Jul
ja_JP: 7月

en: Jun
ja_JP: 6月

en: Keyword1, Keyword2 (max 12)
ja_JP: キーワード1, キーワード2 (最大12)

en: Listen
ja_JP: 聞く

en: Log in
ja_JP: ログイン

en: Log out
ja_JP: ログアウト

en: Logging in...
ja_JP: ログイン中 ...

en: Long Description
ja_JP: 長い説明

en: Long Description present
ja_JP: 長い説明の登録 ...

en: Long description not present (the short description will be used)
ja_JP: 長い説明がありません (短い説明が使用されます)

en: Long description not present; I'll use short description...
ja_JP: 長い説明がありません。短い説明を使用します ...

en: Looking for another language?
ja_JP: ほかの言語をお探しですか?

en: Looking for manually uploaded podcast into directory:
ja_JP: 次のディレクトリに手動でアップロードされたファイルを探します:

en: Main information
ja_JP: メイン情報

en: Main information (required):
ja_JP: メイン情報 (必須入力):

en: Main language of your episodes
ja_JP: あなたのエピソードの言語

en: Manage categories
ja_JP: カテゴリを管理する

en: Manually regenerate RSS feed
ja_JP: 手動でRSSフィードを再生成する

en: Manually regenerate xml feed
ja_JP: 手動でXMLフィードを再生成する

en: Mar
ja_JP: 3月

en: Max upload size set in the script (config.php):
ja_JP: スクリプト内 (config.php) で設定された最大アップロードサイズ:

en: Max:
ja_JP: 最大:

en: Maximum number of selectable category per single episode:
ja_JP: 単独のエピソードで選択できるカテゴリの最大数:

en: May
ja_JP: 5月

en: Media Directory
ja_JP: メディアディレクトリ

en: Month
ja_JP: 月

en: More
ja_JP: 詳細

en: New category:
ja_JP: 新しいカテゴリ:

en: New image:
ja_JP: 新しいイメージ:

en: Next
ja_JP: 次へ

en: No
ja_JP: いいえ

en: No episodes here yet...
ja_JP: まだエピソードがありません ...

en: No file selected. Please go back and select an image.
ja_JP: ファイルが選択されていません。戻って、イメージを選択してください。

en: No file to delete...
ja_JP: 削除するファイルはありません ...

en: No matter the amount you donate, your contribution will support future development and bug fixes. Thank you!
ja_JP: ご寄付の額に関わらず、今後の開発およびバグ修正に役立たせていただきます。ご協力に感謝いたします!

en: No matter the amount, your contribution will support future development and bug fixes. Thank you!
ja_JP: ご寄付の額に関わらず、今後の開発およびバグ修正に役立たせていただきます。ご協力に感謝いたします!

en: No, it's clean
ja_JP: いいえ、適切です

en: Nov
ja_JP: 11月

en: Now checking folders permissions
ja_JP: フォルダのパーミッションを確認しています

en: Oct
ja_JP: 10月

en: Operating System:
ja_JP: オペレーティングシステム:

en: Original filename:
ja_JP: オリジナルファイル名:

en: PHP Version:
ja_JP: PHPバージョン:

en: Password
ja_JP: パスワード

en: Password:
ja_JP: パスワード:

en: Please delete this file before proceeding with the installation...
ja_JP: インストールを続行する前にこのファイルを削除してください ...

en: Please type again your password:
ja_JP: パスワードをもう一度入力してください:

en: Please write a category name...
ja_JP: カテゴリ名を入力してください ...

en: Podcast Archive
ja_JP: Podcastアーカイブ

en: Podcast Description
ja_JP: Podcast説明

en: Podcast Episode
ja_JP: Podcastエピソード

en: Podcast Generator Configuration
ja_JP: Podcast Generator設定

en: Podcast Generator Language
ja_JP: Podcast Generator言語

en: Podcast Generator News
ja_JP: Podcast Generatorニュース

en: Podcast Generator web page
ja_JP: Podcast Generatorのウェブページ

en: Podcast Subtitle
ja_JP: Podcastサブタイトル

en: Podcast Subtitle or Slogan
ja_JP: Podcastサブタイトルまたはスローガン

en: Podcast Title
ja_JP: Podcastタイトル

en: Podcast cover that will be displayed in the iTunes Store
ja_JP: iTunesストアに表示されるPodcastカバー

en: Processing changes...
ja_JP: 変更を処理しています ...

en: Processing episode...
ja_JP: エピソードを処理中 ...

en: Publication Date
ja_JP: 発行日

en: RSS feed regenerated:
ja_JP: RSSフィードが再生成されました:

en: Read Documentation
ja_JP: ドキュメンテーションを読む

en: Regenerating Feed
ja_JP: フィードを再生成中

en: Reload this page
ja_JP: このページを再読込みする

en: Root Directory
ja_JP: ルートディレクトリ

en: Scan finished:
ja_JP: スキャン終了:

en: Searching...
ja_JP: 検索中 ...

en: See documentation
ja_JP: ドキュメンテーションを閲覧する

en: Select YES if this episode contains explicit language or adult content
ja_JP: エピソードに不適切な言語、またはアダルトコンテンツが含まれている場合、「はい」を選択してください

en: Select YES if this episode contains explicit language or adult content.
ja_JP: エピソードに不適切な言語、またはアダルトコンテンツが含まれている場合、「はい」を選択してください。

en: Select a category:
ja_JP: カテゴリを選択する:

en: Select date format
ja_JP: 日付フォーマットを選択

en: Select or change iTunes Categories
ja_JP: iTunesカテゴリを選択または変更する

en: Select or change iTunes Categories (iTunes Store)
ja_JP: iTunesカテゴリを選択または変更する(iTunesストア)

en: Select up to 3 categories for your episode...
ja_JP: あなたのエピソードに関して、最大3つのカテゴリを選択してください ...

en: Send
ja_JP: 送信

en: Sep
ja_JP: 9月

en: Setting writing permission to
ja_JP: 設定中の書込み権:

en: Setting...
ja_JP: 設定中 ...

en: Setup
ja_JP: セットアップ

en: Short Description
ja_JP: 短い説明

en: Size:
ja_JP: サイズ:

en: Start now...
ja_JP: スタート ...

en: Step
ja_JP: ステップ

en: Submit your podcast to the iTunes Store
ja_JP: あなたのPodcastをiTunesストアに送信する

en: Subscribe to this podcast with iTunes
ja_JP: このPodcastをiTunesに登録します

en: Subtitle
ja_JP: サブタイトル

en: Support Podcast Generator
ja_JP: Podcast Generatorを支援する

en: The category doesn't exist...
ja_JP: カテゴリがありません ...

en: The category you are trying to add already exists...
ja_JP: 追加しようとしているカテゴリはすでに登録されています ...

en: The episode date has been set to future. This episode won't show up till then.
ja_JP: このエピソードの日付は将来の日付に設定されました。その時までこのエピソードは表示されません。

en: The episodes of your podcast are automatically sorted by date. Changing the date of this episode will change its order in the podcast feed. If you specify a date in future, your episode won't be shown till then.
ja_JP: あなたのPodcastは自動的に日付順にソートされます。このエピソードの日付を変更すると、Podcastのフィードの順番が変更されます。将来の日付を指定すると、その時までエピソードは表示されません。

en: The form below reports the current time and date of the server. If you specify a date in future, your episode won't be shown till then.
ja_JP: 下記のフォームではサーバーの現在の日時が表示されています。将来の日付を指定すると、その時までエピソードは表示されません。

en: The information has been successfully sent.
ja_JP: 情報が正常に送信されました。

en: The podcast description is too long and will be ignored.
ja_JP: Podcast説明が長過ぎるため、無視されます。

en: The uploaded episode files will be automatically renamed using just alphanumeric characters and the current date.
ja_JP: アップロードされたエピソードの名前は英数字と現在の日付だけを使用して変更されます。

en: Theme Selection
ja_JP: テーマ選択

en: Theme changed!
ja_JP: テーマが変更されました!

en: Themes and aspect
ja_JP: テーマおよび外観

en: These information will be used both in this website and in the resulting RSS feed
ja_JP: これらの情報はこのウェブサイトおよびRSSフィードの両方で使用されます

en: This feature is enabled.
ja_JP: この機能は有効にされます。

en: This is FREEBOX
ja_JP: これはフリーボックスです

en: This is possibly the first time you have entered this page: you haven't changed your podcast details yet. You are reccommended to provide a podcast title, description, etc... Try a different theme!
ja_JP: あなたがこのページに入ったのは、恐らく初めてだと思われます: あなたのPodcastの詳細は、まだ変更されていません。Podcastタイトル、説明等の設定をお勧めします。別のテーマを試してみてください!

en: Time:
ja_JP: 時間:

en: Title
ja_JP: タイトル

en: Try another theme...
ja_JP: 他のテーマを選択する ...

en: Try to set writing permission:
ja_JP: 書込み権の設定を行う:

en: Uncategorized
ja_JP: カテゴリなし

en: Update Episode
ja_JP: エピソードを更新

en: Updating
ja_JP: 更新中

en: Upload Episode
ja_JP: エピソードをアップロード

en: Upload Failed
ja_JP: アップロードが失敗しました

en: Upload New Episode
ja_JP: 新しいエピソードをアップロードする

en: Upload Podcast
ja_JP: Podcastをアップロード

en: Upload another episode
ja_JP: 別のエピソードをアップロードする

en: Uploading...
ja_JP: アップロード中 ...

en: Use cron to auto index episodes
ja_JP: エピソードの自動インデックス化にcronを使用する

en: Useful information for debugging:
ja_JP: デバッギングに役立つ情報:

en: User
ja_JP: ユーザ

en: Username
ja_JP: ユーザ名

en: Username or password not valid. Please try again...
ja_JP: ユーザ名またはパスワードが正しくありません。再度入力してください ...

en: Validate this feed with w3c validation service
ja_JP: このフィードをW3C FEED Validation Serviceで確認する

en: Visit the documentation for more information on how to setup a cron job
ja_JP: cronジョブのセットアップ方法についての詳細をドキュメンテーションを参照する

en: Watch
ja_JP: 視聴する

en: Welcome
ja_JP: ようこそ

en: YES, I am sure
ja_JP: はい、大丈夫です

en: Year
ja_JP: 年

en: Yes
ja_JP: はい

en: Yes! Directories have the correct writing permissions
ja_JP: はい、ディレクトリには的確な書込み権があります

en: You are already using this theme
ja_JP: あなたは、すでにこのテーマを使用しています。

en: You can limit the feed to the last episodes
ja_JP: あなたは最終のエピソードにフィードを制限することができます

en: You can now proceed to the last step of Podcast Generator Installation...
ja_JP: Podcast Generatorのインストールの最終ステップに進むことができます ...

en: You can optionally disable the freebox if you don't need it.
ja_JP: 必要ない場合はフリーボックスをオプションで無効にできます。

en: You can replace the current image with a new one. To be eligible for featuring on iTunes Store, a podcast must have 1400 x 1400 pixel cover art in JPG or PNG.
ja_JP: 現在のイメージを新しく入れ替えることができます。iTunesストアでの機能に適合するために、Podcastには1400 x 1400ピクセルのJPGまたはPNG形式のアートワークが必要です。

en: You can specify a different author for this episode, otherwise the default author will be the podcast owner
ja_JP: このエピソードに関して、異なる作者を指定できます。異なる作者を指定しない場合、デフォルトの作者がPodcastオーナーに設定されます

en: You didn't assign writing permission to the media folder and the uploaded file can't be saved on the server.
ja_JP: あなたがメディアフォルダに書込み権を与えていないため、アップロードされたファイルがサーバに保存されません。

en: You didn't enter a password or the two passwords do not correspond; please go back and type your password again...
ja_JP: パスワードを入力しなかった、あるいは2つのパスワードが一致しません。戻ってもう一度パスワードを入力してください ...

en: You didn't enter the username...
ja_JP: ユーザ名を入力しませんでした ...

en: You submitted more than 12 keywords for iTunes...
ja_JP: あなたは、iTunesのキーワードを12以上送信しました ...

en: Your browser does not support the audio player
ja_JP: あなたのブラウザはオーディオプレーヤをサポートしていません

en: Your browser does not support the video player
ja_JP: あなたのブラウザはビデオプレーヤをサポートしていません

en: Your copyright notice
ja_JP: あなたの著作権表示

en: Your file is bigger than upload max filesize on your server.
ja_JP: あなたのファイルがサーバの最大アップロードファイルサイズを超えています。

en: Your freebox has been updated!
ja_JP: あなたのフリーボックスが更新されました!

en: Your podcast details
ja_JP: あなたのPodcastの詳細

en: Your server configuration
ja_JP: あなたのサーバ設定:

en: Your server configuration allows you to upload files up to
ja_JP: あなたのサーバ設定でアップロード可能なファイルサイズ

en: and see if you can proceed with the installation of the script.
ja_JP: そしてスクリプトのインストールに進めるかどうかを確認します。

en: characters
ja_JP: 文字

en: characters left
ja_JP: 文字 - 残りの文字数

en: episode(s) in the feed
ja_JP: 件 - フィード内のエピソード

en: episodes
ja_JP: エピソード

en: feed
ja_JP: フィード

en: feed:
ja_JP: フィード:

en: has been deleted
ja_JP: が削除されました

en: iTunes Categories successfully changed...
ja_JP: iTunesカテゴリが正常に変更されました ...

en: iTunes Category 1
ja_JP: iTunesカテゴリ 1

en: iTunes Category 2
ja_JP: iTunesカテゴリ 2

en: iTunes Category 3
ja_JP: iTunesカテゴリ 3

en: iTunes Keywords
ja_JP: iTunesキーワード

en: iTunes Keywords:
ja_JP: iTunesキーワード:

en: iTunes Store Settings
ja_JP: iTunesストアの設定

en: iTunes categories
ja_JP: iTunesカテゴリ

en: iTunes cover art
ja_JP: iTunesアートワーク

en: iTunes cover art replaced successfully.
ja_JP: iTunesアートワークが正常に入れ替えられました。

en: iTunes image
ja_JP: iTunesイメージ

en: if you like Podcast Generator please consider
ja_JP: Podcast Generatorを気に入られた場合、

en: is NOT writable
ja_JP: は書き込み可能ではありません

en: is empty... (it will be ignored)
ja_JP: は空です ... (無視されます)

en: is not a supported extension or your filename contains forbidden characters.
ja_JP: は、サポートされていない拡張子であるかファイル名に使用できない文字が含まれています。

en: is writable
ja_JP: は書き込み可能です

en: new episode(s) added.
ja_JP: 新しいエピソードが追加されました。

en: new episodes added
ja_JP: 新しいエピソードが追加されました
