Podcast Generator - en to sv translation catalogue (306 entries)

en:  making a donation
sv: donera gärna

en: (Auto Indexing)
sv: (automatisk indexering)

en: (HTML tags accepted)
sv: (HTML taggar accepterade)

en: (it will be ignored)
sv: (den kommer ignoreras)

en: (this is good)
sv: (detta är bra)

en: , an open source podcast publishing solution
sv: , en open source podcast publicerings lösning

en: - If you need to upload larger files you can use the
sv: - Om du behäver ladda upp större filer så kan du använda

en: ...if not, you can set writing permission manually (via FTP, SSH, etc...) and make sure you have the privileges to change folder permissions on your server.
sv: ...om inte så kan du sätta skrivrättigheter manuellt (via FTP, SSH, etc...) och kontrollera att du har rätt att ändra mappars rättigheter på servern.

en: A little description of your podcast.
sv: En liten beskriving av din podcast.

en: Actual Length
sv: Aktuell längd

en: Add
sv: Lägg till

en: Add / Delete categories
sv: Lägg till / Ta bort kategorier

en: Add a category
sv: Lägg till en kategori

en: Add a new category:
sv: Lägg till en ny kategori

en: Adding...
sv: Lägger till...

en: All
sv: Alla

en: All Episodes
sv: Alla avsnitt

en: All the episodes have been indexed in the feed
sv: Alla avsnitt har indexerats in i flödet

en: Apr
sv: April

en: Archive
sv: Arkiv

en: Aug
sv: Augusti

en: Author
sv: Författare

en: Author specified for this episode...
sv: Författare för detta avsnittet...

en: Author will be IGNORED
sv: Författare kommer att ignoreras

en: Author's email address
sv: Författarens email address

en: Author's email address not present or not valid
sv: Författarens email adress är otillgänglig eller felaktig

en: Author's email address not present or not valid.
sv: Författarens email adress är inte närvarande eller inte giltig.

en: Author's name
sv: Författarens namn

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to Admin
sv: Tillbaka till Admin

en: Back to category management
sv: Tillbaka till kategori hanteraren

en: By calling periodically Podcast Generator via a cron job, you can check automatically the media folder for new episodes and regenerate the RSS feed.
sv: Du kan söka efter nya avsnitt i media-mappen och generera nytt RSS-flöde genom att använda cron job.

en: Categories
sv: Kategorier

en: Categories disabled
sv: Kategorier avaktiverade

en: Categories file already exists...
sv: Kategori filen existerar redan...

en: Categories file doesn't exist or empty...
sv: Kategori filen finns inte eller är tom...

en: Category added!
sv: Kategori tillagd!

en: Category deleted
sv: Kategori borttagen

en: Change
sv: Ändra

en: Change Podcast Generator Configuration
sv: Ändra Podcast Generator konfiguration

en: Change Podcast Generator theme and aspect:
sv: Ändra Podcast Generators tema eller aspekt:

en: Change Theme
sv: Ändra tema

en: Change iTunes Cover Art
sv: Ändra iTunes omslaget

en: Change the episode date
sv: Ändra avsnittets datum

en: Change your podcast details
sv: Ändra dina podcast detaljer

en: Check for updates
sv: Leta efter uppdateringar

en: Choose a username and a password for the administration area:
sv: Välj ett användarnamn och ett lösenord för administrations avdelningen på sidan:

en: Choose among available languages *
sv: Välj bland följande språk *

en: Config.php file already exists!
sv: Config.php finns redan!

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Copy and paste the URL below (including your unique key):
sv: Klipp ut och klistra in URL'en nedan (inklusive din unika nyckel):

en: Copy the feed link and paste it into your aggregator
sv: Kopiera flödeslänken och klistra in den i din aggregator

en: Copyright Notice
sv: Copyright

en: Current image:
sv: Nuvarande bild:

en: Customize your FreeBox
sv: Editera din FreeBox

en: Date and time of the episode have been modified (this might change the order of your episodes in the podcast feed).
sv: Datum och tid på avsnittet har ändrats (detta kan påverka vilken ordning avsnittet listas i flödet).

en: Date:
sv: Datum:

en: Day
sv: Dag

en: Dec
sv: December

en: Delete
sv: Ta bort

en: Delete Categories
sv: Ta bort kategorier

en: Delete Category
sv: Ta bort en kategori

en: Delete Episode
sv: Ta bort avsnitt

en: Delete a category
sv: Ta bort en kategori

en: Delete other episodes
sv: Ta bort ett avsnitt till

en: Deleting...
sv: Tar bort...

en: Disable them
sv: Avaktivera dom

en: Display Facebook, Twitter and Google+ buttons for each episode.
sv: Visa Facebook, Twitter och Google+ knappar på varje avsnitt.

en: Displays Podcast Generator latest news in the main administration page of your podcast.
sv: Visar Podcast Generators senaste nyheter i huvud administrations sida för din podcast.

en: Do you really want to permanently delete this category?
sv: Är du säker på att du permanent vill ta bort den här kategorin?

en: Do you really want to permanently delete this episode?
sv: Vill du verkligen ta bort det här avsnittet?

en: Does your podcast contain explicit language?
sv: Innehåller din podcast vuxet material?

en: Download
sv: Ladda ner

en: Duration:
sv: Längd:

en: Edit / Delete
sv: Editera / Ta bort

en: Edit / Delete Episodes
sv: Editera eller ta bort avsnitt

en: Edit or Delete Episode
sv: Editera eller Ta bort avsnitt

en: Edit other episodes
sv: Ändra på andra avsnitt

en: Edit podcast
sv: Editera podcast

en: Enable Audio and Video Player?
sv: Aktivera Audi och Video spelare

en: Enable Audio and Video web player for supported files and browsers.
sv: Aktivera Audio och Video web spelare för supporterade fil och web hanterare.

en: Enable Freebox?
sv: Aktivera Freebox?

en: Enable Social Networks Integration?
sv: Aktivera Social Networks Integration?

en: Enable categories feature to make thematic lists of your podcasts.
sv: Aktivera kategori funktionen för att få en tema baserad lista av dina podcasts

en: Enable categories?
sv: Aktivera kategorier?

en: Enable news display?
sv: Aktivera nyhets visning?

en: Enable strict episode renaming policy?
sv: Aktivera strikt avsnitts namn byte?

en: Episodes
sv: Avsnitt

en: Error: It's not possible to get Podcast Generator news feed. News will be automatically disabled.
sv: Fel: Det är inte möjligt att hämta Podcast Generators nyhets flöde. Nyheter kommer att automatiskt vara avaktiverade.

en: Error: No file, description or title present
sv: Fel: Ingen fil, beskrivning eller titel närvarande

en: Error: image NOT sent!
sv: Fel: bilden skickades INTE!

en: Execution time (s):
sv: Speltid (s):

en: Explicit Podcast?
sv: Vuxen Podcast?

en: Explicit content
sv: Vuxet innehåll

en: Explicit content?
sv: Vuxet material?

en: FILE ERROR
sv: FIL FEL

en: FTP Feature
sv: FTP funktioner

en: Failed to open theme file
sv: Misslyckades med att öppna tema filen

en: Feb
sv: Februari

en: Feed XML generated!
sv: XML flöde skapat!

en: Feed language
sv: Flödes språk

en: Fields marked with * are required.
sv: Fält markerade med * är obligatoriska

en: File
sv: Fil

en: File Renamed:
sv: Nytt namn på filen:

en: File sent
sv: Fil skickad

en: Filetype:
sv: Filtyp:

en: Freebox allows you to write freely what you wish, add links or text through a visual editor in the admin section.
sv: Freebox tillåter dig att skriva fritext, lägga till länkar eller annan text genom en visuel editor i admin sektionen.

en: Freebox text already exists...
sv: Freebox text finns redan...

en: From the admin area you can customize this box. For instance you can add Widgets and Buttons
sv: Från admin sektionen kan du editera den här rutan. Du kan tillexempel lägga till Widgets och knappar

en: GETTEXT extension: installed
sv: GETTEXT tillägg: installerat

en: GETTEXT extension: not installed (php-gettext will be used)
sv: GETTEXT tillägg: inte installerat (php-gettext kommer att användas)

en: Generate XML feed
sv: Skapa XML flöde

en: Get Support
sv: Få support

en: Go right to your podcast!
sv: Gå direkt till din podcast!

en: Go to episodes archive
sv: Gå till arkiv

en: Go to the homepage
sv: Gå till hemsidan

en: Hello
sv: Hej

en: Help
sv: Hjälp

en: Hint: How to create your own theme?
sv: Tips: Hur skapar du dit eget tema?

en: Hint: You don't need categories?
sv: Tips: Behöver du inga kategorier?

en: Home
sv: Hem

en: How many episodes indexed in the podcast feeds?
sv: Hur många avsnitt ska indexeras i podcastens flöde?

en: How many recent podcasts in the home page?
sv: Hur många senaste podcasts på första sidan?

en: Howdy! You are just 3 steps away to setup your podcast...
sv: Hallå där! Du är nu 3 steg från att ha satt upp din podcast...

en: I tried to set writing permissions (chmod 777) to the directories listed above...
sv: Försökte sätta skrivrättigheter (chmod 777) till ovanstående mappar...

en: Image extension not valid. The image extension must end in .jpg or .png
sv: Bildens namntillägg är ogiltigt. Namntillägget måste vara .jpg, .jpeg eller .png

en: Images Directory
sv: Bild katalog

en: Installation completed successfully...
sv: Installationen lyckades...

en: Jan
sv: Janari

en: Jul
sv: Juli

en: Jun
sv: Juni

en: Keyword1, Keyword2 (max 12)
sv: Nyckelord1,  Nyckelord2 (max 12)

en: Listen
sv: Lyssna

en: Log in
sv: Logga in

en: Log out
sv: Logga ut

en: Logging in...
sv: Loggar in...

en: Long Description
sv: Lång beskrivning

en: Long Description present
sv: Lång beskrivning tillgänglig

en: Long description not present (the short description will be used)
sv: Lång beskrivning inte tillgänglig (den korta beskrivningen kommer att användas)

en: Long description not present; I'll use short description...
sv: Lång beskrivning inte tillgänglig; Kommer använda den korta beskrivningen...

en: Looking for another language?
sv: Letar du efter en annan översättning?

en: Looking for manually uploaded podcast into directory:
sv: Leta efter manuellt uppladdade podcasts i kategorin:

en: Main information
sv: Huvud information

en: Main information (required):
sv: Huvud information (krävs):

en: Main language of your episodes
sv: Huvudspråket i din avsnitt

en: Manage categories
sv: Hantera kategorier

en: Manually regenerate RSS feed
sv: Manuellt generera RSS flöde

en: Manually regenerate xml feed
sv: Manuellt skapa xml flöde

en: Mar
sv: Mars

en: Max upload size set in the script (config.php):
sv: Max uppladdnings storlek satt i skriptet (config.php):

en: Max:
sv: Maximum:

en: Maximum number of selectable category per single episode:
sv: Maximalt antal valbara kategorier per avsnitt:

en: May
sv: Maj

en: Media Directory
sv: Media katalog

en: Month
sv: Månad

en: More
sv: Mera

en: New category:
sv: Ny kategori:

en: New image:
sv: Ny bild:

en: Next
sv: Nästa

en: No
sv: Nej

en: No episodes here yet...
sv: Inga avsnitt här...

en: No file selected. Please go back and select an image.
sv: Ingen fil markerad. Vänligen gå tillbaka och välj en bild.

en: No file to delete...
sv: Ingen fil att ta bort...

en: No matter the amount you donate, your contribution will support future development and bug fixes. Thank you!
sv: Det spelar ingen roll på donationens storlek, ditt stöd bidrar till framtida utvecklingar och förbättringar. Tack!

en: No matter the amount, your contribution will support future development and bug fixes. Thank you!
sv: Oavsett donationens storlek, ditt stöd bidrar till framtida utvecklingar och förbättringar! Tack!

en: No, it's clean
sv: Nej, den är ren.

en: Nov
sv: November

en: Now checking folders permissions
sv: Kontrollerar mappars rättigheter

en: Oct
sv: Oktober

en: Operating System:
sv: Operativ system:

en: Original filename:
sv: Original filnamnet:

en: PHP Version:
sv: PHP version:

en: Password
sv: Lösenord

en: Password:
sv: Lösenord:

en: Please delete this file before proceeding with the installation...
sv: Var vänlig ta bort den här filen innan du forsätter med installationen...

en: Please type again your password:
sv: Vänligen skriv ditt lösenord igen:

en: Please write a category name...
sv: Vänligen skriv ett kategori namn...

en: Podcast Archive
sv: Podkast arkiv

en: Podcast Description
sv: Podcast beskrivning

en: Podcast Episode
sv: Podcast avsnitt

en: Podcast Generator
sv: Podcast generator

en: Podcast Generator Configuration
sv: Podcast Generator konfiguration

en: Podcast Generator Language
sv: Podcast Generator språk

en: Podcast Generator News
sv: Podcast Generator Nyheter

en: Podcast Generator web page
sv: Podcast Generator web sida

en: Podcast Subtitle
sv: Podcast undertext

en: Podcast Subtitle or Slogan
sv: Podcast undertext och slogan

en: Podcast Title
sv: Podcast titel

en: Podcast cover that will be displayed in the iTunes Store
sv: Podcast omslag som kommer synsa i iTunes Store

en: Powered by
sv: Driven av

en: Processing changes...
sv: Bearbetar ändringar...

en: Processing episode...
sv: Bearbetar avsnittet...

en: Publication Date
sv: Publiceringsdatum

en: RSS feed regenerated:
sv: RSS-flödet genererat:

en: Read Documentation
sv: Läs manualen

en: Regenerating Feed
sv: Återskapa flöde

en: Reload this page
sv: Ladda om den här sidan

en: Root Directory
sv: Käll katalog

en: Scan finished:
sv: Sökning klar:

en: Searching...
sv: Söker...

en: See documentation
sv: Se dokumentationen

en: Select YES if this episode contains explicit language or adult content
sv: Välja JA om detta avsnitt innehåller vuxet innehåll

en: Select YES if this episode contains explicit language or adult content.
sv: Välj JA om detta avsnitt innehåller ovårdatspråk eller vuxet material

en: Select a category:
sv: Välj en kategori:

en: Select date format
sv: Välj datum format

en: Select or change iTunes Categories
sv: Välj eller ändra iTunes kategorier

en: Select or change iTunes Categories (iTunes Store)
sv: Välj eller ändra iTunes kategorier (iTunes Store)

en: Select up to 3 categories for your episode...
sv: Välj upp till 3 kategorier för ditt avsnitt...

en: Send
sv: Skicka

en: Sep
sv: September

en: Setting writing permission to
sv: Sätter skrivrättigheter till

en: Setting...
sv: Ställer in...

en: Setup
sv: Inställning

en: Short Description
sv: Kort beskrivning

en: Size:
sv: Storlek:

en: Start now...
sv: Starta nu...

en: Step
sv: Steg

en: Submit your podcast to the iTunes Store
sv: Skicka din podcast till iTunes Store

en: Subscribe to this podcast with iTunes
sv: Prenumerera på den här podcasten med iTunes

en: Subtitle
sv: Undertext

en: Support Podcast Generator
sv: Stöd Podcast Generator

en: The category doesn't exist...
sv: Kategorni existerar inte..

en: The category you are trying to add already exists...
sv: Den kategorin du försöker lägga till finns redan...

en: The episode date has been set to future. This episode won't show up till then.
sv: Avsnittets datum är i framtiden. Det kommer inte att synas förrän då.

en: The episodes of your podcast are automatically sorted by date. Changing the date of this episode will change its order in the podcast feed. If you specify a date in future, your episode won't be shown till then.
sv: Avsnitten för din podcast är automatiskt sorterade efter datum. Ändrar du datumet för detta avsnitt kan ordningen ändras i flödet. Om du sätter ett datum i framtiden, kommer avsnittet inte att synas förrän då.

en: The form below reports the current time and date of the server. If you specify a date in future, your episode won't be shown till then.
sv: Fältet nedan visar serverns aktuella tid. Om du anger ett datum i framtiden kommer inte avsnittet att synas förrän då.

en: The information has been successfully sent.
sv: Informationen har skickats utan problem

en: The podcast description is too long and will be ignored.
sv: Podcastens beskriving är för lång och kommer att ignoreras.

en: The uploaded episode files will be automatically renamed using just alphanumeric characters and the current date.
sv: Den uppladdade avsnitts file kommer automatiskt att byta namn till ett namn med bara alfanumeriska tecken och dagens datum.

en: Theme Selection
sv: Välj tema

en: Theme changed!
sv: Tema ändrat!

en: Themes and aspect
sv: Teman och aspekt

en: These information will be used both in this website and in the resulting RSS feed
sv: Den här informationen kommer att användas både på den är websidan och i det resulterade RSS flödet

en: This feature is enabled.
sv: Denna funktion är aktiverad.

en: This is FREEBOX
sv: Detta är FREEBOX

en: This is possibly the first time you have entered this page: you haven't changed your podcast details yet. You are reccommended to provide a podcast title, description, etc... Try a different theme!
sv: Det är antagligen första gången du är på den här sidan: Du har inte ändrat dina podcast detaljer än. Du rekommenderas att uppge en podcast titel, beskrivning, med mera.. Pröva ett annat tema!

en: Time:
sv: Tid:

en: Title
sv: Titel

en: Try another theme...
sv: Testa ett annat tema...

en: Try to set writing permission:
sv: Försök att sätta skrivrättigheter

en: Uncategorized
sv: Okategoriserat

en: Update Episode
sv: Updatera avsnitt

en: Updating
sv: Uppdatering

en: Upload Episode
sv: Ladda upp avsnitt

en: Upload Failed
sv: Uppladdningen misslyckades

en: Upload New Episode
sv: Ladda upp ett nytt avsnitt

en: Upload Podcast
sv: Ladda upp podcast

en: Upload another episode
sv: Ladda upp ett avsnitt till

en: Uploading...
sv: Laddar up...

en: Use cron to auto index episodes
sv: Använd cron för att indexera avsnitt automatiskt

en: Useful information for debugging:
sv: Värdefull information vi debugging:

en: User
sv: Användare

en: Username
sv: Användarnamn

en: Username or password not valid. Please try again...
sv: Användarnamnet eller lösenordet är inte giltigt. Var vänlig försök igen...

en: Validate this feed with w3c validation service
sv: Validera ditt flöde med w3c validerings tjänst

en: Visit the documentation for more information on how to setup a cron job
sv: Läs manualen för mer information om hur du ställer in cron job

en: Watch
sv: Titta

en: Welcome
sv: Välkommen

en: YES, I am sure
sv: Ja, jag är säker

en: Year
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: Yes! Directories have the correct writing permissions
sv: Ja! Mapparna har rätt skrivrättigheter

en: You are already using this theme
sv: Du använder redan det här temat

en: You can limit the feed to the last episodes
sv: Du kan begränsa flödet att bara inkludera senaste avsnitten

en: You can now proceed to the last step of Podcast Generator Installation...
sv: Du kan nu gå vidare till den sista delen av Podcast Generator installationen...

en: You can optionally disable the freebox if you don't need it.
sv: Du kan slå av freebox om du inte behöver den.

en: You can replace the current image with a new one. To be eligible for featuring on iTunes Store, a podcast must have 1400 x 1400 pixel cover art in JPG or PNG.
sv: Du kan ersätta den nuvarande bilden med en ny. För att vara giltig för att vara med på iTunes Store så måste en podcast ha en 1400 x 1400 pixel stort omslag i JPG eller PNG.

en: You can specify a different author for this episode, otherwise the default author will be the podcast owner
sv: Du kan specifisera flera författare för det här avsnittet, om inte kommer författaren vara samma som podcast ägaren

en: You didn't assign writing permission to the media folder and the uploaded file can't be saved on the server.
sv: Du har inte get skrivrättigheter till media mappen så den uppladdade filen kan inte sparas på servern.

en: You didn't enter a password or the two passwords do not correspond; please go back and type your password again...
sv: Du skev inget lösenord eller så matchade inte dom två lösenorden; Vänligen gå tillbaka och skriv in ditt lösenord igen...

en: You didn't enter the username...
sv: Du skrev inte in något användarnamn...

en: You submitted more than 12 keywords for iTunes...
sv: Du skrev mer än 12 sökord för iTunes...

en: Your browser does not support the audio player
sv: Din web hanterare supporterar inte audio spelaren

en: Your browser does not support the video player
sv: Din web hanterare supporterar inte video spelaren

en: Your copyright notice
sv: Din copyright text

en: Your file is bigger than upload max filesize on your server.
sv: Din fil är störren än

en: Your freebox has been updated!
sv: Din freebox har uppdaterats!

en: Your podcast details
sv: Dina podcast detaljer

en: Your server configuration
sv: Dina server inställningar

en: Your server configuration allows you to upload files up to
sv: Din server konfiguration tillåter dig att ladda upp filer till

en: and see if you can proceed with the installation of the script.
sv: och se om du kan fortsätta med installationen av skriptet

en: characters
sv: tecken

en: characters left
sv: tecken kvar

en: episode(s) in the feed
sv: Avsnitt i flödet

en: episodes
sv: avsnitt

en: feed
sv: flöde

en: feed:
sv: flöde:

en: has been deleted
sv: har blivit borttagen

en: iTunes Categories successfully changed...
sv: iTunes kategorer ändrades utan problem...

en: iTunes Category 1
sv: iTunes Kategori 1

en: iTunes Category 2
sv: iTunes Kategori 2

en: iTunes Category 3
sv: iTunes Kategori 3

en: iTunes Keywords
sv: iTunes Sökord

en: iTunes Keywords:
sv: iTunes sökord:

en: iTunes Store Settings
sv: iTunes Store Inställningar

en: iTunes categories
sv: iTunes kategorier

en: iTunes cover art
sv: iTunes omslag

en: iTunes cover art replaced successfully.
sv: iTunes omslaget ersattes utan problem

en: iTunes image
sv: iTunes bild

en: if you like Podcast Generator please consider
sv: Om du gillar Podcast Generator

en: is NOT writable
sv: är INTE skrivbar

en: is empty... (it will be ignored)
sv: är tom... (den kommer att ignoreras)

en: is not a supported extension or your filename contains forbidden characters.
sv: är inte en stöd fil ändelse eller så innehåller filnamnet otillåtna tecken.

en: is writable
sv: är skrivbar

en: new episode(s) added.
sv: nytt/nya avsnitt tillagda

en: new episodes added
sv: nya avsnitt tillagda
